Nemokama programinė įranga. Ar girdėjote apie tokią?

Paskelbta 2012-10-17, autorius Ignas Petraitis

Ne paslaptis, jog didelė dalis kompiuteriais besinaudojančių žmonių, išgirdę žodžių junginį „programinė įranga“, veik intuityviai prisimena savo mėgstamiausio torentų tinklapio adresą ir prisijungimo prie jo duomenis. Retą kurį glumina faktas, jog tokiu būdu įgyta programinė įranga (PĮ) naudotoją paverčia didžiulės vagių bendruomenės nariu. Pirmieji sakiniai, ko gero, labiau taikytini „namų“ naudotojui. O kokios asociacijos išgirdus minėtą žodžių junginį iškyla verslo atstovui? „Didelės išlaidos“, – pagalvos kone kiekvienas.

Nepaisant to, kad pastarieji PĮ perka, o namų naudotojai ją tiesiog „gauna“, žodžių junginys „programinė įranga“ kelia ir vieną bendrą asociaciją – paprastai tai dar mokykloje ar kompiuterių kursuose „skiepytos“ PĮ gamintojo (–jų) produkcija, kuri, nežinia kodėl, yra visuotinai priimtina ir naudotina pagal nutylėjimą.

Nors dažnas turi bent vieną atviro kodo (nemokamą) programą savo kompiuteryje (pavyzdžiui, naršyklę, teksto redaktorių ar skaičiuoklę), žodžių junginiai „atviras kodas“, „nemokama programinė įranga“ retam yra girdėti ir, juo labiau, nekelia pasitikėjimo. Tokia padėtis, stebintiems visuomeninių organizacijų, atsakingų už žinių apie atvirą kodą sklaidą, nestebina.

Faktas tas, kad šių dienų atviro kodo programinė įranga – puiki ir vis dažniau pasirenkama alternatyva mokamoms programoms. Nors tai ir ne didžiausias privalumas, vis dėlto dėmesį pirmiausia patraukia galimybė sutaupyti. Pasirinkę atvirą kodą, programoms neišleidžia nei lito, kai pasirinkusieji „tradicinę“ programinę įrangą būtiniausioms programoms (operacinė sistema, biuro programinės įrangos paketas, antivirusinė programa) vienam kompiuteriui priversti išleisti bemaž 1000Lt.

Informacijos spragas siekiame užpildyti, nes esame tikri – atviro kodo programinės įrangos pasitelkimas gali ne tik palengvinti verslo pradžią, bet ir svariai prisidėti prie sėkmingo jo vystymo.

UAB AKSI LT (https://aksi.lt) – atviro kodo programinę įrangą verslui pritaikanti ir diegianti įmonė. „Tu gali rinktis, nes Tu žinai“ – taip skamba mūsų šūkis, kuris atspindi ir pagrindinį veiklos tikslą – skleisti informaciją apie galimybę rinktis.